PRIOPĆENJE ZA JAVNOST O IZJAVAMA GOSPOĐE LUCIJE MARKOVIĆ U EMISIJI HRT-a “NEDJELJOM 2” od 1. prosinca 2024. godine
HRVATSKA PROTESTANTSKA KONFERENCIJA ovim putem iskazuje žaljenje zbog medijskog izvještavanja Hrvatske televizije koje se dogodilo u nedjelju 1. 12. 2024. godine, u emisiji “Nedjeljom u 2“. Voditelj, Aleksandar Stanković je tom prilikom ugostio dva gosta koja su govorila o temi “Kako živjeti nakon traume i kome se obratiti za pomoć?“ Druga gošća, Lucija Marković, 25-ogodišnja djevojka iznijela je svoje osobno iskustvo koje je opisala kao traumu, a na prvom mjestu je navela da je uzrok tome bio “odgoj u religiji”. Prilikom intervjua izrečene su još mnoge paušalne ocjene i kategorizacije na koje se, kao predstavnici crkava protestantske provenijencije u Hrvatskoj imamo potrebu očitovati.
Definicije koje su se od strane voditelja, a onda i gospođe Marković davale o vjerskoj zajednici o kojoj su govorili varirale su od: “protestantske zajednice“, „karizmatsko-pentekostne“, „evangeličkog pokreta“ do “sličnosti s baptistima”. Voditelj emisije je u ovom slučaju trebao pokazati elementarno poznavanje vjerskih zajednica u Republici Hrvatskoj. Treba napomenuti kako se u slučaju prozvane crkve “Riječ Života” ne radi o tradicionalnoj Protestantskoj crkvi odnosno o Evangeličkoj crkvi. Treba reći da su protestantske crkve na današnjem hrvatskom prostoru prisutne od samoga vremena reformacije, dakle od 16-og stoljeća. Brojne su župe, poglavito u Slavoniji i Baranji koje kontinuirano djeluju već oko 500 godina.
Zajednica crkava Riječ Života pripada karizmatskim zajednicama koje su proizašle iz pentekostnog pokreta. Zbog usvajanja pojedinih učenja reformacije, ove i slične zajednice nazivaju se i Crkve reformacijske baštine. Radi se dakle o registriranoj vjerskoj zajednici koja legitimno djeluje u Republici Hrvatskoj i koja ima sklopljen Ugovor o pitanjima od zajedničkog interesa s Vladom Republike Hrvatske. Osim toga ima Ugovor i sa HRT-om.
Nekorektno je da u navedenu emisiju nije pozvana prozvana strana, dakle predstavnici Saveza Crkava Riječ Života da sudjeluju u istoj kako bi se direktno očitovali na subjektivna iskustva i tvrdnje gospođe Marković. Voditelj je spomenuo da je od navedene zajednice zatraženo očitovanje, ali je neprimjereno i neprofesionalno zatražiti komentar o izjavama koje će tek uslijediti u emisiji uživo.
Izjava gospođe Marković da je iz navedene zajednice teško „izaći žive glave“ je vrlo opasna i prejudicira nedokazana kaznena djela koja se navodno u ovoj zajednici provode. Ovakva paušalna izjava koja je neutemeljena i neistinita sama po sebi može biti kazneno djelo jer na nedopustiv način difamira jednu vjersku zajednicu. Svatko ovoj zajednici može pristupiti svojom slobodnom voljom, ukoliko prihvaća učenja i disciplinu iste, kao što svatko slobodno može iz nje istupiti. Izjava gospođe Marković sugerira da su oni koji pokušaju izaći iz ove zajednice u smrtnoj opasnosti. Zar doista HRT nije svjestan težine ovako izrečene tvrdnje?
Gospođa Marković je iznijela svoja osobna iskustva iz zajednice „Riječ Života“ i poglede koje tumači kao traumu, priznajući da je i prije imala problema koji se tiču mentalnog zdravlja, kao i da je imala i ima suicidalne misli. Priznaje da joj je u suočavanju sa navedenim psihičkim problemima pomogla vjera u Boga. Čak navodi i nadnaravno iskustvo prilikom molitve oslobođenja, odnosno egzorcizma: „Ja sam bila izvan svog tijela. Toliku traumu je to napravilo meni. Pastor mi je prepriječio put i znam da sam u tom trenutku umrla”, pojašnjavajući da je umrla „mala Lucija“. Ova izjava je poprilično nejasna i kontradikrorna cjelokupnom intervjuu i poprilično je nejasno što je ovom izjavom zapravo željela reći. U jednom trenutku navodi kako joj je vjera u Boga pomogla, u drugom da je agnostik, u trećem spominje nadnaravno iskustvo kao i da nije izgubila vjeru u Boga i sl.
Kada govori o svojim psihičkim problemima, s kojima je, kako gospođa Marković sama tvrdi, bila suočena i prije ulaska u zajednicu „Riječ Života“, nije iznijela niti jedan primjer ili dijagnozu kojom bi se njeno stanje moglo dijagnosticirati kao ekstremna trauma povezana s njezinim religijskijskim iskustvom. Doktrine crkava i drugih vjerskih zajednica i njihova učenja mogu biti proglašena problematičnim od svakoga tko se na bilo koji način ne slaže s njima ili živi suprotno od njih. Svaka crkva ima pravo poučavanja svojeg nauka te provođenja svojih obreda unutar svojeg područja djelovanja, ukoliko se njima ne krši zakon. Svaki pojedinac ima pravo da se ne složi s učenjima zajednice kojoj pripada i da iz nje istupi.
Egzorcizam ili istjerivanje zlih duhova (demona), te s tim povezano polaganje ruku, dio je kršćanskog nauka i ovu praksu prakticiraju i baštine gotovo sve glavno-strujaške kršćanske crkve. Negdje se ovom praksom bave isključivo za to imenovani duhovnici, dok se u nekim karizmatskim zajednicama u ovu praksu uključuju i laici. Prilikom ove prakse kao i pri drugim vjerskim obredima ili praksama mogu se dogoditi krive interpretacije pa i zlouporabe, za koje su, ako se pokažu da su povezane sa nasiljem, spolnim uznemiravanjem ili nekim oblikom kršenja ljudskih prava, nadležne pravne institucije. Ovim intervjuom se javni medij stavio u službu tužitelja i suca, bez mogućnosti za obranu ili barem sagledavanje konkretnog slučaja s druge strane.
Također nejasno je zašto je voditelj svoju gošću, koja difamira i kršćanstvo uopće, pozvao upravo na početku adventa koji je većini vjernika u Hrvatskoj važno razdoblje kršćanske godine i duhovna priprava za Božić. Smatramo da su na ovaj način povrijeđeni vjerski osjećaji televizijskih gledatelja i da se na ovaj način umanjila važnost ovog razdoblja.
Sudeći po reakcijama na društvenim mrežama i na internetskim portalima, gospođa Marković je pokrenula lavinu verbalnog linča protiv vjerske zajednice „Saveza Crkava Riječ Života“ ali i prema protestantizmu, a sve uz podršku neobjektivnog i neodgovornog medijskog izvještavanja čemu se oštro protivimo. Ovakvo neodgovorno medijsko djelovanje već je dakle dovelo do verbalnog nasilja prema svim onim zajednicama koje su u navedenoj emisiji spomenute, kao i prema njihovim pripadnicima, iako nemaju nikakve veze sa spomenutim slučajem. Nadamo se da navedene reakcije neće prerasti i u fizičko nasilje. Mnogi vjernici protestantskih crkava su duboko zabrinuti zbog izlijeva mržnje i prozivanja protestanata a što se može pratiti na društvenim mrežama i internetskim portalima. Stoga pozivamo medije da istinito i odgovorno izvještavaju o ovakvim slučajevima bez da daju prostora pojedincima da svojim subjektivnim, paušalnim i ničim utemeljenim tvrdnjama šire vjersku mržnju i neizravno pozivaju na linč prema pripadnicima određenih vjerskih zajednica.
Ured za medije Hrvatske protestantske konferencije.
Izvor: ipaprkc.org