Tko smo
Evangelička metodistička Crkva je kršćanska crkva ukorijenjena u baštini protestantske reformacije.
Ime Crkve upućuje na dvojakost njezinog identiteta. EMC je:
Evangelička
Jer je utemeljena prvenstveno na Evanđelju ili dobroj vijesti o spasenju kroz Isusa Krista. S druge strane naziv proizlazi od reformatora iz 16. i 17. Stoljeća koji su nakon raskida s Rimom nazivali svoje crkve evangeličkima pošto su crkvu htjeli obnoviti prema evanđeoskim standardima (evangelisch njem.).
Kasnije su se priznate protestantske crkve na hrvatskim prostorima nastavile nazivati „evangeličkima“.
Metodistička
![](https://metodisti.hr/wp-content/uploads/2022/03/received_356887806338236-2.jpeg)
Naziv je bio nadjenut izvan izvornog pokreta slično kao i naziv „protestant“. On govori o metodičkoj ozbiljnosti pokreta obnove crkve pokrenutog u vrijeme 18. stoljeća.
U to vrijeme je skupina mladih bogoslova i svećenika anglikanske Crkve u želji za duhovnom obnovom prihvatila stroga i metodička kršćanska pravila kao smjernice svojeg djelovanja. Oni su proučavali Sv. Pismo (oko tri sata dnevno), postili dva puta tjedno, posjećivali su zatvorenike, bolesne te sakupljali donacije siromašnima, što je u ondašnjem društvenom okružju dovelo do duhovne i socijalne obnove.
![](https://metodisti.hr/wp-content/uploads/2022/03/received_662804208393069.jpeg)
Najistaknutije vođe ovog pokreta bili su anglikanski propovjednici: John i Charles Wesley te George Whittefield. Osim u anglikanskoj teologiji, metodisti su svoje teološke naglaske crpili iz luteranskog pijetizma iz njemačkih zemalja, tako da se može kazati da je metodizam obuhvatio glavne protestantske doktrine i vjerovanja. Jedna od najvažnijih smjernica metodizma bila je njegova misijska djelatnost pa se pokret vrlo brzo razvio i etablirao isprva u anglo saksonskim regijama, a zatim i u cijelom svijetu.
Metodizam u svijetu
![](https://metodisti.hr/wp-content/uploads/2022/03/2087387_aa79ca35-s.jpg)
Danas je metodizam globalno raširen i metodistima se smatra oko 50 milijuna vjernika podijeljenih u razne crkve i denominacije. Najveća baza vjernika nalazi se tradicionalno u SAD, a rastuće crkve danas su u Africi i Aziji (Filipini i Južna Koreja) te u latinskoj Americi.
![](https://metodisti.hr/wp-content/uploads/2022/03/crkva-svijet-koc-m.png)
U Europi najviše se metodista nalazi u Njemačkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Švicarskoj i Skandinaviji, a metodističkih crkava ima gotovo u svim zemljama hrvatskog okruženja: Mađarskoj, Srbiji (Vojvodina), Austriji, Makedoniji, Italiji, Bugarskoj te u Rumunjskoj.
Na hrvatskim područjima
Metodizam je bio na našim područjima prisutan od konca devetnaestog stoljeća, prije svega među protestantima u Srijemu, gdje je radi ograničenja djelovanja od strane vlasti u međuratnom razdoblju morao djelovati pod nazivom: Antialkoholičarsko društvo Plavog Križa. U Istri koja se do konca 2 svj. rata nalazila u sastavu Kraljevine Italije postojala je organizirana crkvena općina u Puli koja je egzodusom Talijana ostala napuštena. Nakon osamostaljenja Hrvatske, EMC je registrirana pod djelovanjem pastora Petra Žunića koji je vodio crkvenu zajednicu u Splitu do svojeg umirovljenja. Godine 2021. predsjedavanje EMC, preuzima Vatroslav Župančić, koji je ujedno i pastor crkvene općine u Zagrebu.
![](https://metodisti.hr/wp-content/uploads/2022/03/globalmethodistchurchlogo-850x1024.png)
Evangelička metodistička Crkva u Hrvatskoj pripada globalnog crkvenoj denominaciji : svjetske metodističke crkve: Global Methodist Church, te s njom dijeli temelje vjerovanja, hijerarhiju i vrijednosti evanđeosko-wesleyanskog identiteta (https://globalmethodist.org/).
U partnerstvu je s Protestantskom reformiranom kršćanskom crkvom i u suradnji s drugim protestantskim crkvama te crkvama reformacijske baštine u Hrvatskoj.
EMC kao Crkva
Evangelička metodistička Crkva je zajednica vjernika u Isusa Krista kojima je glavni cilj proslavljanje Boga i navještanje njegove Riječi. Crkva je definirana kao duhovna zajednica u kojoj se propovjeda Božja Riječ, udjeljuju sakramenti (krštenje i Gospodnja večera – Euharistija), štuje i moli Boga i živi kršćanska ljubav, disciplina i zajedništvo. Istovremeno, crkva je organizacija koja djeluje u sekularnom okružju te posjeduje svoj ustroj, organizacijske oblike i tijela upravljanja.
Službe EMC
U EMC, kao i u drugim metodističkim crkvama postoje: duhovne i laičke službe.
Duhovne službe obavljaju za to pozvani i odvojeni službenici kojima je osnovni cilj navještanje Božje Riječi, briga o vjernicima te udjeljivanje sakramenata. Kandidati za tu službu bivaju pripremani kroz teološko obrazovanje, praktično služenje zajednici te naposljetku uvedeni u službu zaređenjem (ordinacijom) kroz rukopolaganje nadležnog biskupa. Zaređeni službenici povezani su na lokalnoj, nacionalnoj i globalnoj razini poznatoj pod nazivom metodistički connexion.
Laičke službe su drugi stup koji drži Crkvu i lokalne crkvene zajednice te stoji u paritetu s duhovnim službama. Laici sudjeluju u organizaciji i vođenju zajednice te obavljaju niz pomoćnih službi u zajednici: od administrativnih, tehničkih do pomoći u navještanju kao laici propovjednici. Vjernici biraju i predlažu svoje laičke predstavnike koji zatim zajedno s pastorima tvore starješinstvo crkve od uprave lokalne crkvene općine i filijale pa sve do crkve na nacionalnoj razini te u međunarodnim odborima. U laičkim službama do stupnja propovjednika sudjeluju muškarci i žene.
Struktura i organizacija EMC
Najviše tijelo uprave je vijeće EMC, koje jednom godišnje saziva sinodalno vijećanje svih organizacijskih oblika EMC u Hrvatskoj u vidu godišnje konferencije. Na njoj sudjeluju predstavnici lokalnih crkvenih općina, pastori (u službi i umirovljeni) i izabrani tj. delegirani predstavnici laika te nadglednici distrikta. Godišnjom konferencijom predsjedava pastor (senior) EMC u Hrvatskoj uz sudjelovanje regionalnog biskupa. Konferencija delegira predstavnike EMC u međunarodnim, regionalnim i globalnim tijelima metodističke crkve.
Konferencija crkvene općine je najviša instanca lokalne crkvene općine i filijale u pitanjima administracije i strategije zajednice. Sačinjavaju je pastor općine, laički predstavnik ili predsjednik i crkveno vijeće. Laički predstavnici i crkveno vijeće bivaju birani od članova crkvene općine na mandat od 4 godina. Konferencije crkvene općine uređuju organizacijska i tehnička pitanja na lokalnoj razini.
_________________
Na svojoj sjednici dana 10. veljače 2022. godine, Vijeće Evangeličke metodističke crkve u Hrvatskoj donosi sljedeći:
STATUT
EVANGELIČKE METODISTIČKE CRKVE U HRVATSKOJ
PREAMBULA
Metodističke misije su se na hrvatskom području pojavile koncem 19. stoljeća, među njemačkim i slovačkim protestantima u Srijemu i Slavoniji. Zbog nemogućnosti službenog registriranja pred tadašnjim vlastima djelovali su u protestantskoj misijskoj organizaciji: „Antialkoholičarskog društva Plavoga Križa“ (Blaues Kreuz). Koliko je poznato, postojali su pokušaji uspostave filijale u Zagrebu. Nakon Drugoga svjetskog rata i odlaska Nijemaca, metodizam se zadržao u Bačkoj i u Šidu koji je podjelom Srijema ušao u sastav Vojvodine i Srbije.
S druge strane je Metodistička crkva u Kraljevini Italiji (La Chiesa Evangelica Metodista d’Italia) u razdoblju između dva rata imala crkvenu općinu u Puli, koja je zbog odlaska Talijana nakon Drugog svjetskog rata na kratko prepuštena na skrb Evangeličke crkve u NR Hrvatskoj, te Adventističke crkve koja je naposljetku kupnjom ušla u posjed zgrade i zemljišta u Puli.
Nakon osamostaljenja Hrvatske, u Splitu započinje Metodistička crkva pod vodstvom pastora Petra Žunića koja je 1995. registrirana kao Evangelička metodistička crkva u Hrvatskoj (EMC).
Godine 2021. crkva izabire Vatroslava Župančića za novog predsjedavajućeg pastora EMC, te započinje crkveni rad u Zagrebu. Donošenjem statuta pokrenut je novi proces obnove i jačanja metodizma u Hrvatskoj te povezivanje sa srodnim Metodističkim crkvama u Europi i u svijetu.
EMC je dio organizacije Wesleyan Covenant Association kao prijelaznog oblika Global Methodist Church.
OPĆE ODREDBE
- Evangelička metodistička crkva u Hrvatskoj (u daljnjem tekstu EMC) samostalna je vjerska zajednica.
- EMC u administrativnom smislu ne ovisi niti o jednoj crkvi izvan ili unutar Hrvatske, ali je u duhovnom jedinstvu s Metodističkim crkvama u svijetu.
- Prvenstvena svrha EMC u Hrvatskoj je propovijedanje Evanđelja Isusa Krista i poučavanje i podizanje učenika u kršćanskom nauku.
- EMC je pravna osoba.
- EMC se u pravnom prometu koristi nazivom EVANGELIČKA METODISTIČKA CRKVA U HRVATSKOJ.
- Sjedište EMC je u Zagrebu, Trnjanska cesta 7a.
- Logotip EMC je križ tirkizno plave boje s crvenim plamenom, imenom crkve i crveno bijelim kvadratićima hrvatskog grba u podnožju.
- Pečat EMC je okruglog oblika na kojem kružno piše Evangelička metodistička crkva a u sredini je križ.
- EMC se može udruživati i slobodno surađivati s drugim protestantskim crkvama i crkvama reformacijske baštine u Republici Hrvatskoj.
- EMC može s drugim srodnim protestantskim crkvama u Hrvatskoj sklapati sporazume o zajedništvu i suradnji.
I. TIJELA UPRAVLJANJA
- Najviše upravno tijelo EMC je Vijeće EMC.
- Vijeće EMC čine predsjedavajući pastor, zamjenik predsjedavajućeg pastora, predsjedavajući predstavnik laika te tajnik i blagajnik.
- Vijeće jednom godišnje organizira godišnju konferenciju na kojoj se rekapitulira i vrednuje rad u protekloj godini i donose odluke glede vizije i djelovanja EMC u sljedećem razdoblju (izvještaji, ordinacije, prijedlozi, imenovanja..). Na konferenciji sudjeluju pastori crkvenih općina, pastori/nadglednici te izabrani predstavnici (laici) iz svih crkvenih općina EMC.
- Konferencijom predsjeda predsjedavajući pastor EMC
- Odluke se donose 2/3 većinom glasova.
- EMC u Hrvatskoj zastupa predsjedavajući pastor kao predsjedavajući pastor EMC.
- Predsjedavajućeg pastora bira vijeće EMC na mandat od 10 godina.
- Predsjedavajućeg pastora u službu uvodi metodistički biskup iz sestrinske Metodističke crkve izvan Hrvatske ili u posebnim slučajevima biskup srodne Protestantske crkve, a na poziv vijeća EMC.
II. NAČELA VJEROVANJA
- EMC prihvaća Bibliju kao konačni autoritet vjere i prakse.
- EMC prihvaća rana vjeroispovijedanja Kršćanske crkve: Apostolsko, Nicejsko – carigradsko i Atanazijevo.
- Spise i vjerovanja iz protestantske reformacije (Augsburško vjeroispovjedanje, Katekizmi, 39 članaka vjere i druge).
- Rane spise utemeljitelja metodizma (John i Charles Wesley, George Whitefield).
- Evanđeoske deklaracije poput Laussanskog zavjeta.
III. SLUŽBENICI CRKVE
- Duhovne službe u EMC su:
– Predsjedavajući pastor ili Senior
– Pastor
– Propovjednik - Senior se bira između pastora koji imaju najmanje 5 godina pastoralne službe. Senior se bira i uvodi u službu u skladu s čl. I., točkom 5. i 6. ovog Statuta.
- Pastor mora ispunjavati duhovne i akademske kvalifikacije. Za službu ga izabire Vijeće EMC na prijedlog lokalne crkvene zajednice a rukopolaže ga biskup sestrinske Metodističke crkve izvana odnosno biskup srodne Protestantske crkve a na poziv Vijeća EMC.
- Propovjednika može izabrati lokalna crkva u suglasju s Vijećem EMC. Propovjednik mora imati duhovne kvalifikacije za službu a poželjno je da ima i određeno teološko obrazovanje. Za službu ga imenuje i postavlja senior EMC. Propovjednička služba u svojoj naravi je laička služba.
- Pitanje duhovnih i akademskih kvalifikacija za službu u EMC uređuje se posebnim Pravilnikom o duhovnim službama.
IV. ČLANSTVO
- Članom EMC može postati svaka osoba koja prihvaća njezina načela vjerovanja te se svjesno usmeno i pismeno obveže na lojalnost i podupiranje zajednice.
- Zahtjev za primanje u članstvo se podnosi osobno. Nakon razdoblja pripreme i prihvaćanja od strane Vijeća crkvene općine, kandidat se prima u članstvo na javnom bogoslužju kroz blagoslov pastora.
- Članovi EMC imaju pravo na prisustvovanje godišnjim konferencijama crkvene općine, imaju pravo glasa pri izboru predstavnika laika te usvajanju proračuna. Svaki član može preuzeti pomoćne (laičke) službe u EMC i kandidirati se za iste.
- Članarinom se smatraju dobrovoljna davanja članova EMC u vidu desetine, milodara i donacija.
- Članovi EMC postaju automatski članovima svjetskog metodističkog zajedništva (Global Methodist Church). Prijelaz iz jedne zajednice EMC u drugu obavlja se kroz potvrdu o prijelazu koju ispunjavaju pastori crkvenih općina.
- Članstvo u EMC prestaje smrću, istupanjem na vlastiti zahtjev ili isključenjem sukladno disciplinskim postupcima koji se uređuju crkvenim pravilnikom.
V. CRKVENE OPĆINE
- Crkvenu općinu čini zajednica vjernika u određenom mjestu (gradu ili selu).
- Da bi neka zajednica vjernika mogla imati status Crkvene općine potrebno je da redovito održava bogoslužja i da ima pastora odnosno propovjednika.
- Upravno tijelo Crkvene općine je skupština.
- Odluke skupštine Crkvene općine moraju biti u skladu sa Statutom i ostalim propisima EMC.
- Odluke skupštine crkvene općine mora potvrditi Vijeće EMC.
- Ukoliko su Crkvene općine evidentirane kao organizacijski oblici EMC u Evidenciji vjerskih zajednica, iste imaju status pravne osobe.
VI. ZAVRŠNE ODREDBE
- Sva pitanja koja nisu definirana ovim Statutom rješavat će se aneksom, dopunama, posebnim pravilnicima, odlukama ili rješenjima koje donosi Vijeće EMC.
- Ovaj Statut stupa na snagu danom njegovog usvajanja.